Kolory w mieszkaniu – jaką pełnią funkcję?

Strona główna » Wpisy » Kolory w mieszkaniu – jaką pełnią funkcję?

Zakup nowego domu czy mieszkania zawsze wiąże się z wieloma przygotowaniami do wyczekiwanej przeprowadzki, zakupem wyposażenia i wyborem aranżacji wnętrz. Już sam proces wybierania kolorów ścian to nie lada frajda dla świeżo upieczonych właścicieli nowej nieruchomości.

Beż do kuchni, żółty do salonu

Wydawać by się mogło, że dobór kolorów w poszczególnych pomieszczaniach w domu nie wymaga specjalnej wiedzy czy umiejętności łączenia ich ze sobą w jakiś zorganizowany sposób. Nie bez przyczyny jednak zawód architekta czy dekoratora wnętrz od lat nie traci na popularności, a z jego pomocy korzystają setki właścicieli nowo zakupionych czy remontowanych mieszkań i domów.

Specjalista w swoim fachu może sprawić, że dane pomieszczenie nabierze odpowiedniego indywidualnego charakteru, wpłynie na jego postrzeganie i rolę w rozkładzie danej nieruchomości. Kolor pomoże nie tylko ożywić wnętrza, stylowo je urządzić i dobrać pasujące wyposażenie. Dobór kolorystyki całego mieszkania pomoże podzielić je na poszczególne strefy, gdzie wykonujemy określone czynności oraz przypisane im funkcje, które będą spełniać. Inne kolory powinny znaleźć się na ścianach w kuchni, inne w sypialni czy toalecie.

pexels-photo-94865-large

Zupełnie inne kolory sprawdzą się w kuchni, sypialni czy gabinecie, gdzie funkcje danych pomieszczeń będą się od siebie mocno różnić

Wybór koloru jest pierwszym krokiem do jakichkolwiek późniejszych decyzji dotyczących aranżacji wnętrz. Meble, dodatki, sprzęty i dekoracje muszą przecież pasować do wybranej, dominującej barwy i odpowiednio się z nią komponować. Kanapa w salonie, wazon ze świeżymi kwiatami, poduszki w sypialni czy meble w kuchni – te wszystkie elementy muszą współgrać z tym, co zastały już w gotowej do urządzenia nieruchomości. Barwa zatem wpływa również na całą uzyskaną w końcowym efekcie stylistykę.

Co pomoże w doborze?

Urządzanie salonu, przedpokoju i innych pomieszczeń na pewno będzie idealnym zadaniem dla kreatywnych artystów, którzy dobierając do siebie kolory, meble i dodatki wyrażą jednocześnie siebie i swoje gusta. Niekoniecznie trzeba być jednak wykształconym w tej dziedzinie, by móc zaaranżować dany pokój w interesujący sposób. Wszystko zależy od nas samych i od tego, co zalicza się do naszych osobistych preferencji.

W aktualnych trendach mieszkaniowych można znaleźć różne, modne tendencje, którymi można się kierować przy wyborze kolorów. Minimalizm, klasyczna czerń i biel, energiczny pomarańcz czy głęboka czerwień. Nie każdemu takie rozwiązania i konkretne kolory mogą przypaść do gustu i nie w każdym z tych barw konkretna osoba będzie czuła się komfortowo. We własnym domu dobrze byłoby jednak móc zrelaksować się i z satysfakcją funkcjonować otoczonym wybranym przez siebie kolorem.

Samopoczucie domowników a kolory wnętrz

Może mało kto stojąc przy półce z farbami w sklepie zastanawia się, jaką rolę odegra dany kolor ścian, jak wpłynie na nasze funkcjonowanie i zmysły. Okazuje się, że barwa może mieć bardzo duże znaczenie nawet na zachowanie osób, które będą spędzać czas w pomieszczeniu o danym kolorze.

photo-1444703686981-a3abbc4d4fe3-large

Psychologia koloru, czyli wpływ barw na człowieka, wykorzystywana jest w wielu dziedzinach

Duży wpływ otaczających człowiek kolorów został potwierdzony naukowo, z czego wzięła się na pewno znana większości z nas psychologia koloru, która nie jest niczym innym ja nauką mówiącą, że poszczególne barwy mają nie lada znaczenie na zachowanie czy samopoczucie człowieka. W dzisiejszych czasach jest ona bardzo szeroko wykorzystywana nie tylko w urządzaniu nieruchomości, ale również w reklamie czy medycynie. Do zagadnień związanych z psychologią koloru należy nie tylko badanie podstawowych barw i ich oddziaływania, ale również roli jaskrawości, kontrastu, nasycenia, tonów itd. 

Dekoratorzy znając wszystkie zasady, których należy się trzymać przy urządzaniu wnętrz, doskonale dobiorą barwę i wyposażenie idące z nią w parze. Oprócz samych kolorów i dopasowania do nich odpowiednich mebli, sprzętów czy dodatków, profesjonalista zastosuje wszystkie nabyte i wyuczone latami doświadczenia sztuczki i stworzy z danego pomieszczenia prawdziwe arcydzieło. Przeglądając katalogi na przykład z salonów meblowych już na pierwszy rzut oka można stwierdzić, że stworzone aranżacje zaplanowane były od A do Z. Czemu nie pozwolić sobie na taki perfekcjonizm u siebie w domu?

Paleta barw o szerokich właściwościach

Być może część osób urządzających aktualnie swoje mieszkanie słyszało o roli poszczególnych barw. Jeśli jak do tej pory nie zauważyli na sobie samych znaczącego wpływu koloru ścian czy stylistyki wnętrza na swoje samopoczucie, warto zacząć się sobie przyglądać i wybrać te barwy, w których czujemy się najkorzystniej. Przy okazji warto pamiętać, że każdy z kolorów w zależności od odcienia, nasycenia może wywoływać zupełnie inne wrażenie i efekt końcowy. 

I tak pomarańcz czy żółcie dodają energii, ożywiają i przy odpowiednim doborze oświetlenia potrafią optycznie powiększyć dane pomieszczenie. Intensywna czerwień może sprawiać, że osoba długo się nią otaczająca będzie czuć się pobudzona i w coraz lepszym nastroju, gotowa do zwiększonego wysiłku fizycznego. Stąd lepiej nie stosować jej na przykład w gabinecie, gdzie zamiast aktywności fizycznej wymagany jest raczej spokój i uwaga. Niebieski to świeżość, czystość, działa na otaczającego się nim uspokajająco, podobnie jak zielony. Właściwości kolorów można wymieniać bez końca. Grunt to dopasować je do pomieszczeń, w którym spełnią prawidłowo swoją funkcję i najlepiej sprawdzą się ich atrybuty.

Jeśli nie chcemy zatrudniać profesjonalnych dekoratorów, którzy chętnie przygotują gotowy plan urządzenia mieszkania, warto samemu zasięgnąć informacji o roli barw w Internecie. Dostępne są dziś specjalne strony, palety doboru kolorów i aplikacje, które same dobierają pasujące do siebie kolory. Korzystają z nich nie tylko specjaliści od wystroju wnętrz czy zajmujący się home stagingiem, ale też graficy projektujący materiały na potrzeby reklamowe. Sam kolor i jego dobór do innych pasujących to bardzo istotna kwestia, z której na co dzień możemy nie zdawać sobie sprawy.

Poszukujesz przestrzeni, którą mógłbyś urządzić zgodnie z psychologią koloru? Chciałbyś mieć pole do popisu w tej dziedzinie i zaaranżować swoje wnętrza na kształt kadru z profesjonalnego katalogu? Pomożemy Ci znaleźć odpowiedni grunt pod Twoje plany i kupić wymarzony dom lub mieszkanie! Zadzwoń – 58 558 53 53 lub wypełnij formularz na www.tyszkiewicz.pl i powiedz nam o swoich oczekiwaniach, a my zajmiemy się całą resztą!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *