Smart house – nowe technologie wchodzą do domu

Strona główna » Smart house – nowe technologie wchodzą do domu

Nowinki technologiczne postanowiły z impetem wkroczyć także na rynek nieruchomości. Budowa oraz zarządzanie własnym domem chyba jeszcze nigdy nie były takie proste.

Dom w dwa tygodnie?

Niemożliwe powoli staje się możliwe. A wszystko to za sprawą nowej technologii, umożliwiającej wybudowanie nieruchomości od podstaw… od dwóch tygodni do miesiąca. Co więcej, te 30 dni pozwolą na budowę nie jednego, a nawet dwóch budynków w tak krótkim czasie! “Produkcja” takiego domu jest niesamowicie szybka i pozostawia daleko w tyle tradycyjne budowy z betoniarką i pustakiem lub cegłą w roli głównej.

Inteligentne, ekologiczne i oszczędne – takie mają być nowe domy, powstające w technologii, która przywędrowała do Polski ze Stanów Zjednoczonych. Po raz pierwszy nowa technologia pojawiła się w latach 70. w sektorze przemysłowym, mając na celu nie komfort użytkowników domów mieszkalnych, a roślin i ich zautomatyzowanej hodowli. Dopiero potem rozwiązania przeniesiono na budynki biurowe oraz prywatne. Powstające taką metodą domy są nie tylko unikalne i eleganckie, ale także funkcjonalne oraz o przemyślanym układzie. Trend ten powoli wchodzi również do Polski.

building-joy-planning-plans-large

Dom w dwa tygodnie? Taki szybki termin nie jest już niemożliwy!

W Ameryce takie rozwiązania na rynku nieruchomości są już podobno na porządku dziennym. Nikomu nie chce się czekać miesiącami, a nawet latami na własny kąt, podczas gdy “produkcja” inteligentnego domu z płyt jest kilkanaście razy krótsza. Niewątpliwie pozostawia daleko w tyle tradycyjne budowy z betoniarką i pustakiem lub cegłą w roli głównej. Nie trzeba tracić długich godzin na nadzór prac budowlanych i układać w głowie planów na temat naszego przyszłego lokum.

Inteligentne domy przyszłości

Innowacyjne i nowoczesne rozwiązania chyba przestają już zadziwiać, jeśli zaczyna się obcować z nimi na co dzień. Szybko przyzwyczajamy się do wygody i komfortu, dlatego m.in. tak łatwo przyswoiliśmy wiedzę dotyczącą chociażby obsługi komputera, smartfona czy tabletu. Za chwilę dom zbudowany w dwa tygodnie również przestanie dziwić. Tym bardziej, jeśli weźmiemy pod uwagę, jakie nowoczesne systemy i udogodnienia mogą się w takim domu znajdować.

Co ma inteligentny dom, czego pozazdrościć mu mogą takie “całkiem zwykłe” 4 ściany? Przede wszystkim zintegrowany system czujników, dzięki którym wszelkimi instalacjami i urządzeniami elektronicznymi znajdującymi się w domu można zarządzać na odległość. Smartfon i tablet nie będą służyć już tylko do kontaktowania się w sprawach służbowych czy prywatnych ze znajomymi, ale do zamknięcia okna gdy widzimy, że zbliża się deszcz czy włączenia pralki na odpowiednią godzinę przed powrotem z pracy.

grubbaKlienci – choć na razie nieliczni – pytają o popularność takich inteligentnych rozwiązań w domu. Wśród nieruchomości przeznaczonych na sprzedaż, nie wszystkie nadają się jednak do bezproblemowej instalacji systemów ułatwiających komfort użytkowania nieruchomości. Przed decyzją o jego montażu w danym domu lub mieszkaniu, należy spytać o radę architekta wnętrz. – mówi Karolina Grubba, Specjalista ds. obrotu nieruchomościami. 

Kto z nas nie marzy czasami o takim domu, który byłby w stu procentach dopasowany do naszych potrzeb i oczekiwań? Wraz z rozwojem nowych technologii, z pewnością jesteśmy coraz bliżej takich rozwiązań, które będą wymagały od nas coraz mniej wysiłku. Już teraz istnieją na rynku urządzenia, które maksymalnie oszczędzą czas – na przykład na sprzątanie. Zmywarka czy odkurzacz, który sam przesuwa się po podłodze wykorzystując czujniki ruchu, to tylko niektóre sprzęty, których ilość i zróżnicowanie funkcji, wraz z biegiem czasu na pewno będzie rosła.

Smart house pod kontrolą

Czym dokładnie możemy sterować na odległość w naszym smart house? Jeden przycisk jest w mocy kontrolować tak istotne instalacje jak oświetlenie oraz ogrzewanie. Światło można dostosować według indywidualnych ustawień zapalając lampy w każdym pomieszczeniu lub tylko tam, gdzie jest to konieczne. Zadaniem połączonego z tym systemem czujnika ruchu jest kontrolować nawet to, czy domownik już zasnął i wtedy zadbać o wyłączenie wszystkich lamp w pomieszczeniu.

work-desk-1205159_960_720

Wszystkimi instalacjami w domu, można zarządzać na przykład zza biurka w pracy

W domu inteligentnym można dowolnie sterować temperaturą za pomocą jednego kliknięcia. Od teraz już nigdy nie będzie ani za ciepło, ani za gorąco! System czuwa też nad działaniem rolet oraz otwieraniem i zamykaniem okien w przypadku złej pogody. Tę funkcję może kontrolować też właściciel domu za pomocą jednego przycisku na ekranie swojego smartfona. O relaksujące wieczory przy dźwiękach muzyki lub ulubionym filmie, zadba układ sterujący funkcjami urządzeń audio-video.

Rozważając instalację systemu inteligentnego warto wiedzieć, jaki liczne ma zalety. Przede wszystkim przyczynia się do oszczędności na bieżąco kontrolując zużycie energii i dbając o wyłączanie zasilanie, kiedy nie jest w danym momencie niezbędne. Komfort wynikający z kontroli urządzeń w domu podczas naszej nieobecności, również wydaje się być nie do przecenienia. Do wygody proponowanej przez rozwiązania domu inteligentnego na pewno można się szybko przyzwyczaić.

Komfort i bezpieczeństwo przede wszystkim

Jedni powiedzą, że domy inteligentne są niepotrzebnym udogodnieniem i to tylko kolejny wytwór nowych technologii, podchodząc do tego typu rozwiązań sceptycznie. Inni wykorzystają system połączeń w domu w sposób praktyczny i docenią oszczędność czasu i podwyższony poziom bezpieczeństwa jaki za sobą niesie. No właśnie – co z bezpieczeństwem przy tego rodzaju nowoczesnych rozwiązaniach?

System inteligentnego budynku nie tylko sam wyłączy pralkę czy piekarnik w określonym momencie. Oprócz rozwiązań stricte oszczędzających czas i podwyższających komfort użytkowania domowych sprzętów, technologia smart house zabezpieczy nasz budynek na przykład przed włamaniami czy pożarem. Dzięki symulacji obecności mieszkańców domu, złodziej nawet nie pomyśli, że dom czy mieszkanie stoi w danym momencie całkiem puste i bez opieki.

pexels-photo-large

Dom inteligentny ochroni dom nie tylko przed włamywaczem, ale też przed pożarem

Czujnik ruchu zareaguje na obecność nieproszonego gościa, który przekroczy wyznaczoną linię czy wejdzie przez otwarte okno. W takiej sytuacji albo odstraszy go głośny alarm albo przyjazd policji, która zostaje automatycznie poinformowana o włamaniu. Pożar naszej nieruchomości też nie będzie już taki straszny, dzięki czujnikom i temperatury, które wykrywając zagrożenie, włączą odpowiednie urządzenia gaśnicze jak np. zraszacze, zapobiegając rozprzestrzenianiu się ognia na kolejne pomieszczenia.

Inteligentny dom poradzi sobie nie tylko z włamywaczami czy pożarem. Czujniki pogodowe w przypadku ulewy zamkną okna, a gdy ulewa zamieni się burzę z piorunami, wyłączy niebezpieczne zasilanie. Oprócz tego na terenie budynku sytuację na bieżąco kontrolują kamery, które cały czas rejestrują obraz nadawany z wnętrz naszego domu, do którego w każdej chwili możemy wpaść z wizytą za pośrednictwem naszego smartfona.

Montaż inteligentnych instalacji nie wymaga zbyt wiele czasu w stosunku do poszukiwań idealnego domu lub mieszkania, w których będzie miał być wykonany. 🙂 Bazę nieruchomości, wśród których na pewno znajdziesz tą wymarzoną, znajdziesz na www.tyszkiewicz.pl
Zadzwoń – 58 558 53 53, a pomożemy w poszukiwaniach!