Wejherowo, czyli dawna stolica Kaszub – Małe Trójmiasto cz. 3

Strona główna » Wpisy » Wejherowo, czyli dawna stolica Kaszub – Małe Trójmiasto cz. 3

Jedno z wydań Słownika geograficznego sprzed wielu lat, przedstawia Wejherowo jako stolicę Kaszub. Do dziś kwestia głównego miasta regionu czasami pozostaje sporna, a Wejherowo wyróżnia kilka czynników, dzięki którym mogłoby ono pretendować do tejże roli.

W Wejherowie rynek pierwotny i kamienice

Nie licząc Trójmiasta, Wejherowo, obok Słupska i Tczewa, należy do największych miast na Pomorzu. Jego obszar sięga blisko 25 kilometrów kwadratowych, z czego prawie połowa to użytki leśne, dzięki czemu zachowuje ono atrakcyjne walory przyrodnicze. Liczba mieszkańców to ponad 50 tysięcy. Stowarzyszonymi z Wejherowem miastami, z wiadomych względów są Rumia i Reda, które wspólnie tworzą Małe Trójmiasto Kaszubskie.

Miasto i gmina Wejherowo są interesującym punktem na mapie dla przedsiębiorców i inwestorów, czego dowodem są dwie nominacje, przyznane w 2015 roku podczas gali III edycji konkursu Gmina Przyjazna Przedsiębiorcom w gdańskim Amber Expo. Miasto znacznie wyróżnia się na mapie atrakcyjności inwestycyjnej w całym regionie, a wszystko to dzięki bliskości i łatwemu dojazdowi do Trójmiasta, dużym możliwościom komunikacyjnym i pełnej infrastrukturze handlowo-usługowej.

Sandra-Kukowska-wejherowo-blogNajwiększym zainteresowaniem w Wejherowie, cieszą się mieszkania o powierzchni od 40 do 60 m2, zlokalizowane na pierwszym piętrze. Ceny za metr kwadratowy oscylują wokół 4 – 5 tys. zł, w zależności od standardu wyposażenia danej nieruchomości, a także lokalizacji. W mieście dominuje sprzedaż mieszkań na nowych osiedlach z rynku pierwotnego, ale dużą popularnością cieszą się również kamienice – o rynku nieruchomości w Wejherowie opowiada Sandra Kukowska z gdyńskiego oddziału Tyszkiewicz Nieruchomości.

Na kupno mieszkania czy domu w Wejherowie, decyduje się wiele osób z Trójmiasta. Taka tendencja dotyczy wszystkich trzech miast Małego Trójmiasta Kaszubskiego, gdzie ceny nieruchomości za metr kwadratowy, są nieco niższe niż w Gdańsku, Gdyni i Sopocie. W Wejherowie powstają nowe ciekawe inwestycje deweloperskie, które cieszą się dużym zainteresowaniem wśród młodych mieszkańców miasta i okolic. Tym bardziej, że spora część z nich, kwalifikuje się do programu MdM.

Historia, kultura i liczne atrakcje

Jeszcze w XIX wieku, w Słowniku geograficznym istniejącego wówczas Królestwa Polskiego, Wejherowo uznawane było za stolicę Kaszub. W istocie, do dziś miasto nie tylko geograficznie, jest tak silnie związane z tym regionem kulturowym północnej Polski. Wejherowo to siedziba Muzeum Piśmiennictwa i muzyki Kaszubsko-Pomorskiej, gdzie można znaleźć pokaźne zbiory zabytków piśmiennictwa z Kaszub i Pomorza. W muzeum, którego siedzibą jest zabytkowy Pałac Przebedowskich, odbywają się też liczne wystawy oraz wernisaże.

Historia mówi o powstaniu miasta dzięki rodowi Wejherów, wywodzącemu się z południowych Niemiec. To jego najbardziej popularni przedstawiciele, sprawujący w Polsce ważne funkcje administracyjne, przyczynili się do powstania miasta. Z dziejami rodu Wejherów, można zapoznać się w jednym z najstarszych zabytków Wejherowa – miejskim muzeum, które zlokalizowane jest w podziemiach kościoła wzniesionego w XVII wieku.

Wejherowo

Wejherowo wyróżnia świetne położenie na mapie Polski, umożliwiające sprawną komunikację

W Wejherowie funkcjonuje kilka placówek kulturalno-oświatowych, w tym Wejherowskie Centrum Kultury, którego pracownicy sprawnie koordynują działalność licznych kół zainteresowań, dbając o edukację i organizując dla mieszkańców miasta wiele interesujących imprez, również o charakterze masowym. Budynek Filharmonii Kaszubskiej, w której znajduje się Centrum, należy do jednego z najnowocześniejszych i najbardziej zjawiskowych budynków w mieście. Filharmonia bardzo często stanowi miejsce spotkań wejherowian, którzy wspólnie udają się na seans filmowy czy spektakl teatralny.

W mieście znajduje się piękny Park Miejski im. A. Majkowskiego, który cały czas się rozbudowuje. W ostatnich latach odtworzono i zbudowano w nim liczne ścieżki parkowe, zadbano o zieleń, fontannę i instalacje nawadniające. Na wzgórzu wejherowskiego parku zlokalizowany jest spory amfiteatr, który zwłaszcza w sezonie wakacyjnym, stanowi dodatkową licznie odwiedzaną atrakcję. Również ścisłe centrum Wejherowa nie pozostaje puste, a Deptak z pięknym ratuszem, obejmujący ulice 12 Marca i Jana III Sobieskiego, pełen jest spędzających aktywnie czas spacerowiczów. Wejherowo znajduje się na liście miast, którego starówkę można na bieżąco podglądać online w Internecie.

Miasto dba o dobry przepływ komunikacji wśród swoich mieszkańców. Nie brak w nim też licznych kół zainteresowań czy sportowych, zrzeszających osoby w najróżniejszym wieku. Lokalna prasa to kilka tytułów, do których można zaliczyć Puls Wejherowa, Gryf Wejherowski, Nowiny, Express Powiatu Wejherowskiego a także regionalne oddziały Dziennika Bałtyckiego czy też portalu naszemiasto.pl.

Szukasz nieruchomości w Wejherowie? Sprawdź bazę ogłoszeń Tyszkiewicz Nieruchomości na www.tyszkiewicz.pl
Czekamy na Twój telefon – 58 558 53 53

1 Comment

  • Ryś pisze:

    Przeczytałem Pani artykuł i przyznaję, że jest świetny – bardzo szczery, konkretny, nie owija Pani w bawełnę 🙂 Przeprowadziłem się 3 lata temu do Wejherowa (właściwie to obok Wejherowa) za pośrednictwem Sierra Park, mimo, że znajomi odradzali mi to miasto, argumentując, że „niczego tam nie ma”, „wynudzisz się” itd. No i co? Racji oczywiście nie mieli 🙂 Nie dość, że odwiedzam te wszystkie miejsca, o których Pani pisze, to jeszcze dwa razy w tygodniu gram sobie w golfa w Sierra Golf Club 🙂 Żyć, nie umierać… 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *