Działka pod zabudowę? Najpierw sprawdź warunki

Strona główna » Wpisy » Działka pod zabudowę? Najpierw sprawdź warunki

Podobnie jak oferty domów czy mieszkań na sprzedaż, które mogą się między sobą diametralnie różnić, podobnie jest z działkami – w zależności od naszych oczekiwań i planów wobec niej, warto jeszcze przed rozpoczęciem poszukiwań określić, co konkretnie mogłoby być obiektem naszych zainteresowań. Tym bardziej, jeśli chcemy na nowo zakupionym terenie wybudować dom.

Plan zagospodarowania a plan właściciela

Mając zamiar kupić działkę pod zabudowę pierwszą rzeczą, jaką powinno się sprawdzić, są możliwości jej zagospodarowania. Gdzie znajdziemy takie informacje? Jeśli nie korzystamy z pomocy biura nieruchomości, czeka nas wizyta w urzędzie gminy obejmującym zasięgiem obszar, na którym znajduje się interesująca nas nieruchomość. Tam możemy uzyskać wypis z Miejscowego Planu Zagospodarowania Przestrzennego. Jakie odpowiedzi uzyskamy z tego dokumentu?

house-car-vintage-old-large

Miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego, czyli akt prawa miejscowego w formie Uchwały Rady Gminy, ustala wszystkie warunki korzystania z danego obszaru, łącznie z jego przeznaczeniem, warunkami zagospodarowania i zabudową terenu. To znaczy, że jeszcze przed zakupem działki dowiemy się, czy jest ona przeznaczona pod taki rodzaj budownictwa, jaki planujemy na niej zrealizować. Niektóre działki podlegają szczególnym warunkom, łącznie z zakazem zabudowy ze względu na ochronę środowiska. Dlatego właśnie warto zapoznać się z niniejszym dokumentem, by przed zakupem materiałów budowlanych uniknąć bolesnego rozczarowania.

Oprócz samych warunków obejmujących nasz przyszły teren, dowiemy się z uzyskanego w gminie planu również o przeznaczeniu działek sąsiednich. Czasami zdarzają się sytuacje, w których okazuje się że zakupiona przez nas działka bądź jej część okazuje się być przeznaczoną na cele publiczne. Wtedy zagospodarowanie jej przez nas i np. budowa domu wolnostojącego może stać pod dużym znakiem zapytania.

Wymarzony dom w widokiem na morze

Wydawałoby się, że pas nadmorski nie dysponuje już terenami, na których możliwe jest wybudowanie domu dla siebie i bliskich. Nic bardziej mylnego. Bałtyk ma jeszcze po sąsiedzku działki, na których zostały wydane warunki zabudowy pozwalające na ich zagospodarowanie właśnie w ten sposób. Do takich obszarów należy działka budowlana w Jantarze, której cena za metr wynosi tylko 62 złote! Powierzchnia 1604 m2 i wydane warunki zabudowy pozwolą nowemu nabywcy, ceniącemu bliskość natury i nadmorski klimat, na zaaranżowanie jej po swojemu.

xxxWcqazwvSXadCA7dZLiQ_Ship_mast

Gdy znamy warunki zabudowy, w dokumencie uzyskanym z gminy powinniśmy znaleźć też wszystkie informacje na temat podłączenia działki m.in. do mediów. Pomoże nam to oszacować, czy koszt zakupu gruntu będzie już ostateczną poniesioną przez nas kwotą czy też będziemy musieli we własnym zakresie organizować sobie odpowiednie przyłączenia, by wszystko w domu działało bez szwanku.

Działki, czy to rekreacyjne, siedliskowe czy budowlane, wyglądają być może bardziej atrakcyjnie podczas miesięcy, kiedy jest jasno i słonecznie. Wtedy ofert, zarówno prywatnych jak i biur nieruchomości, można znaleźć w Internecie setki. Tego typu nieruchomości, a zwłaszcza działki budowlane okazują się być tańsze nie podczas wakacji, a w okresie jesienno-zimowym. Wówczas właściciele gruntów obniżają ceny, chcąc szybko je sprzedać.

Poszukujesz działki na sprzedaż? Na stronie www.tyszkiewicz.pl znajdziesz tylko aktualne i dokładnie sprawdzone pod względem formalno-prawnym oferty. Jeśli znalazłeś już ogłoszenie odpowiadające Twoim oczekiwaniom, skontaktuj się z nami – 58 558 53 53 i zainwestuj w swoją wymarzoną działkę już dziś!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *