Metamorfoza agenta nieruchomości

Strona główna » Wpisy » Metamorfoza agenta nieruchomości

Zawód pośrednika – mimo iż dość młody – na przełomie kilkudziesięciu lat uległ pewnym metamorfozom. Zmieniające się trendy w handlu dotyczą przecież transakcji zawieranych również na rynku nieruchomości oraz osób, które stale w nim pracują.

Oferty nieruchomości kiedyś i dziś

W ostatnich latach dzięki niezwykle szybkiemu rozwojowi technologii, marketing czy handel nie mogą korzystać już ze sprawdzonych jak do tej pory metod działania. Dziś sprawdzają się zupełnie inne rozwiązania, a coraz to nowsze wynalazki, aplikacje czy sprzęty, wymuszają na nas zmianę dotychczasowych przyzwyczajeń.

man-hands-reading-boy-large

Jeszcze kilka lat temu pierwszym źródłem ogłoszeń nieruchomości była prasa drukowana

Jeszcze kilka lat temu ogłoszeń nieruchomości szukało się przede wszystkim w lokalnej prasie. Gazety o tej tematyce znikały z kiosków niczym ciepłe bułeczki, po czym siadało się z markerem w dłoni i zakreślało interesujące ogłoszenia. Najmłodsze pokolenie nie zna już takich czasów, a pierwszym krokiem, który wykonują w celu znalezienia nieruchomości, jest wpisanie do Sieci adresu portalu ogłoszeniowego lub dobrze sobie znanego, zaufanego biura nieruchomości.

Mało kto nie korzysta dziś z aplikacji na smartfonie, które są w stanie udzielić na bieżąco informacji o pogodzie, rozkładzie pociągów czy wynikach meczu na Mistrzostwach Europy. Od podstawowych udogodnień coraz łatwiej pójść krok dalej i w wolnych chwilach korzystać ze smartfona do codziennego przeglądu elektronicznych wydań prasy, oglądania filmów, ale również do poszukiwań wymarzonej nieruchomości. Większość tradycyjnych stron internetowych ma już swój odpowiednik mobilny, a często też gotowe, intuicyjne aplikacje pomagają w łatwym i szybkim przeglądaniu ofert na portalach.  

Pośrednik potrzebny bardziej niż kiedykolwiek

Podobnie jest z funkcjonowaniem zawodu pośrednika. Jego rola na rynku nieruchomości wraz z rozwojem nowych technologii również bardzo się zmieniła. Duża konkurencja, coraz większa znajomość rynku i świadomość konsumentów również przyczynia się do tego, że pośrednik w mniemaniu klienta teoretycznie przestaje być potrzebny. Ogłoszenie można przecież wstawić samemu, a poszukiwanie nieruchomości dzięki licznym portalom ogłoszeniowym również jest bardzo ułatwione. Wymaga tylko poświęcenia pewnej ilości czasu. Nie do końca tak to jednak wygląda.

Agent nieruchomości jest specjalistą w swojej dziedzinie, który ma odpowiednie kompetencje do tego, by pośredniczyć w transakcji kupna-sprzedaży mieszkania czy domu. Co najważniejsze, ma również znajomość rynku i wie, jak po kolei postępować z daną ofertą, by skutecznie i krok po kroku doprowadzić do jej sprzedaży.

Zdarzają się nieruchomości, które bardzo ciężko sprzedać. Właściciel dwoi się i troi, wstawiając oferty na kilka portali ogłoszeniowych, zmienia zdjęcia i nie przynosi to żadnych wymiernych korzyści. Jaka może być przyczyna takiego stanu rzeczy? Właściciel nie rozumie co jest nie tak, bo przecież robi wszystko, by sprzedać swoje mieszkanie czy dom, a mimo to nadal nie prezentował jej żadnemu potencjalnemu klientowi, a jeśli prezentował, to na wizycie zainteresowanego się skończyło.

W czym pomoże agent nieruchomości?

Często w tym, co wydaje się niemożliwe. Teoretyczne „niesprzedawalne” nieruchomości, wystawiane na sprzedaż przez samego właściciela, często nie trafiają po prostu na osoby, które mogą być nimi rzeczywiście zainteresowane. W takim razie jak do nich dotrzeć?

pexels-photo-27926-large

Czasami proces sprzedaży nawet bardzo atrakcyjnych nieruchomości, może przeciągać się w nieskończoność

Agent nieruchomości i baza ofert i klientów biura, w którym pracuje mają w tym aspekcie przewagę. Gotowa lista potencjalnych zainteresowanych poszukujących podobnej nieruchomości, otwiera przed właścicielem danego mieszkania czy domu drogę do szybkiej transakcji. Lepiej przecież pójść z gotowym “produktem” do zainteresowanego klienta niż próbować znaleźć go wśród setek tysięcy osób, które być może poszukują czegoś zupełnie innego.

Transakcja przeprowadzona pod okiem agenta nieruchomości będzie sprawdzona i bezpieczna. Jako osoba pośrednicząca, na przykład w transakcji sprzedaży, ma on obowiązek sprawdzenia wszystkich informacji dotyczących danego domu czy mieszkania. Stąd klient kupujący nie musi się obawiać, że zakupiona przez niego nieruchomość rzeczywiście istnieje i może zacząć się nią cieszyć już niedługo, planując z bliskimi przeprowadzkę.

Zawód o wielu możliwościach

Abstrahując od roli agenta w sprzedaży nieruchomości, warto przyjrzeć się temu zawodowi nawet pod kątem przyszłej pracy, która na pewno nie będzie nudnym zajęciem za biurkiem! Pośrednik powinien być osobą otwartą, komunikatywną i łatwo nawiązującą kontakty z ludźmi. Jeśli obok znajomości rynku nieruchomości pojawią się również takie cechy, z takim pośrednikiem współpraca na pewno będzie układać się znakomicie.

hands-coffee-smartphone-technology-large

Telefon to jeden z podstawowych atrybutów agenta nieruchomości 🙂

Agent nieruchomości jest ciągle w ruchu, dlatego osoba wykonująca ten zawód powinna umieć organizować sobie czas od rana do wieczora. Grunt to również dobre nastawienie i uśmiech na twarzy. Zawsze lepiej pracuje się z osobą o pozytywnym nastawieniu, która wierzy w siebie i swoje możliwości.

Chcesz sprzedaż lub kupić mieszkanie? Nasi specjaliści chętnie pomogą w transakcji i znajdą klienta, który kupi Twoją nieruchomość lub wśród tysięcy ofert wybiorą tę najlepszą dla Ciebie! Wejdź na www.tyszkiewicz.pl i wypełnij formularz bądź zacznij poszukiwania lub zadzwoń – 58 558 53 53!

1 Comment

  • Michał M. pisze:

    Obecnie agenci mają też dużo rolę w zakresie zbierania i analizowania informacji, także praktycznie stali się połączeniem sprzedawców/doradców i jednocześnie wyspecjalizowanymi infobrokerami. Fajny artykuł.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *