Wyjeżdżasz na wakacje? Zostaw dom bezpieczny

Keys and lock the door on the background of solar garden
Keys and lock the door on the background of solar garden
Strona główna » Wyjeżdżasz na wakacje? Zostaw dom bezpieczny

Gdy zbliża się upragniony urlop, myślimy głównie o zbliżającym się beztroskim odpoczynku. W wyjazdowych planach warto uwzględnić również nasz dom czy mieszkanie, które pod naszą nieobecność warto dodatkowo odpowiednio przygotować.

Przezorny zawsze ubezpieczony

Pusty przez kilka dni dom pozornie nie musi jeszcze oznaczać, że akurat wtedy grozi mu jakieś niebezpieczeństwo. W tak krótkim czasie nie może się przecież zdarzyć większa awaria czy wizyta nieproszonych gości. Nic bardziej mylnego. Policyjne statystyki mówią, że podczas wakacyjnych miesięcy liczba włamań jest średnio wyższa niż w ciągu reszty roku. Wyjeżdżając na urlop warto zatem pomyśleć o odpowiednim przygotowaniu i zabezpieczeniu nieruchomości na czas naszej nieobecności pod każdym względem, by po powrocie uniknąć nieprzyjemnych niespodzianek.

Prawdziwy odpoczynek będzie zagwarantowany dopiero wtedy, gdy będziemy przekonani o tym, że dom stoi cały i bezpieczny, a żadni nieproszeni goście się nim nie interesują. Żeby zapewnić sobie spokój ducha, wystarczy być przezornym i pamiętać o detalach, nawet tych wydających się błahostkami. Zaskakującym faktem jest, że część z urlopowiczów klucze do swojej nieruchomości zostawia w najbardziej oczywistych i łatwych do odgadnięcia miejscach, np. pod wycieraczką. W takiej sytuacji włamywacz ma ułatwione zadanie do tego stopnia, że do naszego domu wejdzie jak do siebie, a po kradzieży nie zostawi ani śladu. Wtedy będziemy mogli być źli tylko na siebie, że udostępniliśmy komuś cały nasz dobytek w tak niemądry sposób.

pexels-photo-28481-large

Zamiast chować klucze w pobliżu domu, lepiej oddać je na czas urlopu zaufanej osobie

Oprócz kompletu własnych, zapasowe klucze lepiej oddać zaufanemu sąsiadowi czy rodzinie, który dodatkowo może w czasie nieobecności doglądać czasami naszej posesji i badać, czy wokół niej nie dzieje się nic podejrzanego. Tradycyjna straż sąsiedzka potrafi sprawdzić się lepiej niż możemy przypuszczać. Zaufana osoba nie tylko będzie mieć oko na nasze mieszkanie czy dom, ale w wolnej chwili może również zerknąć na wnętrze lokum w celu np. podlania kwiatów. Zapalone światło w oknie będzie dodatkowo sprawiać wrażenie, że nieruchomość nie jest w tym czasie pusta i nie kusi tym samym potencjalnych złodziei.

Kosztowności nie do szuflady

Wśród wszystkich zarejestrowanych włamań do domów czy mieszkań, aż 2/3 odbywa się… przez okno. Zaskakujące, jednak w roztargnieniu można czasami zapomnieć nawet o tak prostym zabiegu jak ich zamknięcie. Dotyczy to również drzwi balkonowych czy – w przypadku domówi – tych od garażu lub piwnicy. Jeśli oprócz ewentualnej kradzieży chcemy uniknąć możliwych szkód, które mogą się wydarzyć, pamiętajmy również o wyłączeniu wody czy urządzeń elektrycznych. Nie będziemy przecież z nich korzystać przez jakiś czas, więc spokojnie mogą “odpocząć” przez tych kilka lub kilkanaście dni. Pusta nieruchomość to magnez na awarie czy usterki, jednak pamiętając o takich szczegółach może udać nam się skutecznie im zapobiec.

pexels-photo-125476-large

Niedomknięte okno to najszybszy sposób dla włamywacza, żeby dostać się do środka domu czy mieszkania

Jeśli i tak nie będzie nas w domu na dłużej niż tydzień, można przemyśleć też oddanie komuś na przetrzymanie wszystkich wartościowych rzeczy. Komputer czy biżuteria będzie wtedy bezpieczna. Takie zabiegi mogą wydawać się czasami absurdalne, bo “co może się stać przez te kilka dni?”. Nie można popadać w skrajności – to fakt, jednak nie można też jednocześnie kusić losu, a potem wypominać sobie, że nie zadbaliśmy o naszą własność tak, jak należy.

Wypoczywasz? Nie chwal się na Facebooku

To, że Internet stał się cennym źródłem wiedzy w każdej dziedzinie, nie trzeba już nikomu tłumaczyć. Błyskawicznie działające wyszukiwarki, w kilka sekund odpowiedzą na zadane przez nas pytania z każdej możliwej dziedziny. Z Sieci jednak można dowiedzieć się nie tylko tego, co zwiedzić podczas naszego urlopu lub – jeśli wybieramy się za granicę – nauczyć się podstawowego słownictwa w obcym języku.

Coraz więcej osób korzysta też z mediów społecznościowych, z których to bez problemu można dowiedzieć się co słychać u naszych dalszych znajomych. Podczas wakacji taka forma korzystania z Internetu działa wyjątkowo intensywnie. Urlopowicze umieszczają swoje statusy, zdjęcia i meldują się w określonych miejscach, gdzie zaczynają właśnie spędzać wolne od pracy dni. Najbardziej aktywni udostępniają posty z wakacji każdego dnia, potwierdzając jednocześnie, że ich nieruchomości stoją wtedy puste i często przez nikogo niepilnowane.

person-holiday-vacation-bikini-large

Media społecznościowe są na tyle popularne, że urlopowicze zamiast cieszyć się wolnymi dniami, bez końca publikują na nich swoje wakacyjne zdjęcia

Takie informacje o tym, jak miło spędzamy wolny czas z dala od domu, docierają nie tylko do naszych bliższych i dalszych znajomych. Przy nieodpowiednich ustawieniach prywatności na naszym koncie, mogą być źródłem informacji dla kompletnie obcych dla nas osób, w tym niestety i potencjalnych włamywaczy. Użytkownicy najpopularniejszego w tej chwili Facebooka wiedzą, że informacji o tym, kto jak i gdzie spędza wolne dni na nim nie brakuje. Spróbujmy podczas tegorocznego wyjazdu nie publikować od razu zdjęć w Internecie, a skoncentrować się jednak na samym fakcie jego trwania. Nie tylko wypoczniemy lepiej, ale i będziemy mieli mniej powodów do martwienia się o naszego puste mieszkanie.

Wszędzie dobrze, ale w domu najlepiej

Wszyscy wiemy, że przygotowania do wakacji wiążą się niekiedy z przewróceniem domu do góry nogami. Pakowanie walizek na kilka dni czy tygodni wymaga przecież nie lada organizacji i czasami przygotowania nawet odpowiedniego planu, by na pewno nie zapomnieć o niczym ważnym. Jeśli przygotowujemy się do tego w pośpiechu, dodatkowo na sprzątanie domu przed wyjazdem zazwyczaj może nie starczyć czasu.

Na długo przed planowanym urlopem warto jednak zaplanować wszystkie związane z nim czynności, od zrobienia planu przez pakowanie walizek, po przygotowanie domu na naszą nieobecność. Nie chodzi tu już wyłączenie prądu, wody czy oddanie kosztowności w ręce zaufanych osób, a o… sprzątanie. Wychodząc z domu ze spakowaną po wielu trudach walizką nie myślimy już o tym, że zostawiliśmy nieułożone ubrania czy mały bałagan w kuchni, które mogą nas niemile zaskoczyć, gdy po długiej podróży dotrzemy do naszego nieposprzątanego lokum.

pexels-photo-62640-large

Po skończonym urlopie nie ma nic lepszego niż odpoczynek we własnym łóżku. :)

Powrót z urlopu nigdy nie należy do najłatwiejszych. Mając do tego w perspektywie gruntowne porządki po przekroczeniu progu mieszkania, takie zderzenie z rzeczywistością po kilku dniach całkowitego odprężenia, będzie jeszcze bardziej przygnębiające. Czyste mieszkanie przyczyni się zatem do naszego psychicznego komfortu i lepszego samopoczucia. Zmęczenie po podróży i konieczność powrotu do codziennych obowiązków, wynagrodzi wówczas odpoczynek we własnym i pachnącym M.

Wakacje to czas odpoczynku, relaksu i zwiedzania często odległych i egzotycznych miejsc. Wszyscy jednak wiemy, że wszędzie dobrze, ale własnym przytulnym domu najlepiej! Wejdź na www.tyszkiewicz.pl i znajdź swoją wymarzoną nieruchomości za pośrednictwem naszego biura. Jesteśmy również dostępni przez 6 dni w tygodniu pod numerem – 58 558 53 53.

2 Comments

  • Top Dry pisze:

    Najważniejsze, po za zamknięciem domu, to zawsze pamiętać, aby wyłączyć prąd, zakręcić gaz i wodę. Dwie ostatnie rzeczy to piorytet, gaz wiadomo bum i nie ma gdzie wracać, często słyszymy w telewizji. Ze skutkami niezakręconej wody mam z kolei do czynienia na co dzień, bo zajmuje się osuszaniem budynków po zalaniach, zniszczenia straszne. Jak by co zapraszam na https://TopDry.pl ale nie życzę nikomu.

  • Instal pisze:

    Tak tak, trzeba koniecznie wszystko powyłączać. A poza tym to dla mnie cieżko jest ruszyć się z domu jeśli alarm jest wyłączony.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *