Agent nieruchomości – zawód z przyszłością

Strona główna » Agent nieruchomości – zawód z przyszłością

Transakcje na rynku nieruchomości, to jedne z bardziej istotnych, jakie zawiera się podczas całego swojego życia. Oprócz samej dużej wysokości kwot, na które zwykle opiewają, dotyczą “produktów” nierzadko mających ogromną wartość dla właściciela, stąd znalezienie odpowiedniego kupca czasami bywa trudniejsze niż się wydaje. Druga strona, poszukująca dla siebie wymarzonego kąta też nie robi tego pochopnie, a taka decyzja nie zostaje podjęta od razu. W obu przypadkach z pewnością pomóc może specjalista, jakim jest agent nieruchomości.

Pośrednik, opiekun i doradca w jednym

Mówi się, że świetny pośrednik jest nie tylko sprzedawcą domu, mieszkania czy lokalu, ale jednocześnie powiernikiem najbardziej poufnych danych – od finansowych przez rodzinne, a nawet zdrowotne. Powody sprzedaży lub kupna nowej nieruchomości mogą być bardzo zróżnicowane. Nieraz jest to zwykła chęć zmiany otoczenia, a czasami w grę wchodzą motywy osobiste, takie jak np. rozwód, choroba, problemy finansowe. Powierzenie takich spraw obcej osobie nie jest łatwe. Dlatego pośrednik powinien być często bardzo dyskretny, budzący zaufanie swojego klienta.

Mimo, że słowo transakcja kojarzy się z terminem czysto ekonomicznym, to w przypadku nieruchomości czas do jej zawarcia oraz sama transakcja, to dla stron ją zawierających wydarzenie bardzo osobiste i pełne emocji. W końcu dotyczy albo sprzedaży domu lub mieszkania, w którym spędziło się wiele lat życia, albo w których zamierza się wieść nowe, z najbliższą rodziną lub partnerem. Osobę pośredniczącą takiej transakcji, musi charakteryzować pełen profesjonalizm oraz empatia, która niewątpliwie pomaga w relacjach z zarządcą sprzedawanej lub nabywanej nieruchomości.

Opiekun nieruchomości godny zaufania

Wiele osób, które planują sprzedaż lub kupno domu lub mieszkania, zastanawia się nad podjęciem współpracy z biurem nieruchomości. W dzisiejszych czasach, gdzie wszyscy są zabiegani, zajęci pracą i obowiązkami, trudno wygospodarować czas na długo planowane zmiany, do której zalicza się m.in. przeprowadzka. Poszukiwanie nowych nabywców naszego domu lub mieszkania bez odpowiedniego planu działania, może się ciągnąć miesiącami. Jeszcze trudniej ma się sprawa z poszukiwaniem idealnego kąta dla siebie, wśród wszystkich obecnych na rynku ofert.

Pośrednik profesjonalnie pokieruje procesem transakcji nieruchomości

Pośrednik profesjonalnie pokieruje procesem transakcji nieruchomości

W takich momentach naszego życia, warto oddać poszukiwania w ręce biura nieruchomości, którego profesjonalny przedstawiciel pomoże nie tylko zaoszczędzić czas, ale profesjonalnym okiem podejdzie do sprawy. Pośrednik w obrocie nieruchomościami, już po pierwszej rozmowie staje się godnym zaufania opiekunem, który w zależności od rodzaju współpracy, pomoże znaleźć albo wymarzonych nabywców naszej nieruchomości albo wymarzony dom lub mieszkanie, w którym rozpoczniemy nowy etap naszego życia. Pamiętajmy, że ma przy tym obowiązek ochrony interesów swoich klientów oraz pomoc w transakcji, dlatego powierzając mu swoją nieruchomość, nie mamy się czego obawiać.

Nieocenionym plusem współpracy z pośrednikiem, jest jego fachowa wiedza w zakresie nieruchomości. Poszukiwanie domu czy mieszkania na własną rękę, w przypadku nieznajomości rynku i innych ofert w podobnym przedziale cenowym, może nie skończyć się tak, jak sobie to wyobrażaliśmy. Pośrednik przede wszystkim słusznie oceni wartość danej nieruchomości, a podczas prezentacji, profesjonalnie i fachowo przedstawi dane lokum potencjalnym kupcom, zaznaczając jego wszystkie cechy, łącznie z zaletami i wadami.

Codzienność agenta nieruchomości

Pośrednik w swojej pracy na pewno nie narzeka na nudę. Już czas i miejsce wykonywanego przez niego zawodu wskazują na to, że każdy dzień jest dla niego bardzo intensywny. Oprócz wykonywania obowiązków za biurkiem, gdzie obsługuje klientów telefonicznie, udostępnia oferty za pośrednictwem Internetu i wyszukuje najlepsze propozycje na rynku, agent wykonuje pracę “w terenie”. Jest ona również oparta na kontaktach z klientami, a także prezentacjach nieruchomości czy wymierzaniu powierzchni domów, mieszkań i lokali, na które poszukuje potem kupców. W pracy pośrednika niezwykle pomocne jest posiadanie auta, które przyspieszy dojazd do danej nieruchomości. Do innych nieodzownych atrybutów pośrednika należą telefon i aparat fotograficzny, który – do czasu wizyty profesjonalnego fotografa – posłuży do wykonania niezbędnych dziś przecież w ogłoszeniach zdjęć.

pexels-photo-large (1)

Urządzenia elektroniczne są dziś niezbędne w pracy agenta nieruchomości

Agent nieruchomości zna miasto w którym pracuje i jego okolice jak mało kto. Jednak jego praca opiera się przede wszystkich na kontaktach z ludźmi. Z kim pośrednik spotyka się na co dzień? Oprócz klientów, musi liczyć się ze współpracą z innymi osobami oraz instytucjami, które również wykonują zadania niezbędne w branży nieruchomości. Kontakty z nimi są zależne od konkretnej sytuacji, z jaką przychodzi spotykać się pośrednikowi oraz rodzaju nieruchomości, której sprzedażą bądź wynajmem aktualnie się zajmuje.

Do podmiotów współpracujących z biurami nieruchomości i pracującymi w nich pośrednikami, należą urzędy danego miasta bądź gminy, gdzie widnieją m.in. informacje dotyczące zameldowania poszczególnych mieszkańców danych domów i mieszkań. Przy kwestiach czynszowych zarządcy nieruchomości, pomocna może okazać się spółdzielnia mieszkaniowa. Banki, doradcy kredytowi oraz notariusze niezbędni będą przy zawieraniu transakcji. W przypadku kupna – sprzedaży nieruchomości komorniczej, obligatoryjna będzie współpraca także z komornikiem. Na liście kontaktów pośredników zajmujących się rynkiem pierwotnym, znajdą się również deweloperzy i ekipy budowlane.

Etyka pośrednika

Jak wiele grup zawodowych, również pośrednicy w obrocie nieruchomościami mają swój Kodeks, którego przestrzegają w codziennej pracy. Kodeks etyki zawodowej pośredników w obrocie nieruchomościami i zarządców nieruchomości, zawiera podstawowe definicje związane z wykonywaniem tego zawodu, wymienia zasady etyki zawodowej oraz opisuje, jak powinny wyglądać relacje pośrednika z klientami – czyli zarządcami nieruchomości, a także innymi specjalistami z branży.

Maciej-Kolberg

Wiem, jak ważne są w życiu zasady, dlatego kieruję się nimi na co dzień. Zajęcie agenta nieruchomości, mimo iż momentami trudne i wymagające, przynosi mi mnóstwo satysfakcji. Bardzo lubię pracę w terenie, cenię sobie elastyczność, samodzielność oraz możliwość utrzymywania biznesowych relacji z moimi klientami. – o pracy agenta nieruchomości mówi Maciej Kolberg, Specjalista ds. sprzedaży domów i działek w Tyszkiewicz Nieruchomości. 

 

Pośrednicy znają przepisy i tendencje rynkowe, tak by rzetelnie móc doradzać zainteresowanym ich usługami klientom. Rynek nieruchomości jest na tyle płynny, że stale muszą pogłębiać wiedzę i podnosić swoje kwalifikacje, by nadążyć za obowiązującymi trendami. Agenci nieruchomości muszą być przy tym bardzo samodzielni w swojej pracy, spostrzegawczy i lubiący wyzwania. Jako że godziny jego pracy w dużej mierze zależą od czasu wolnego klientów, którymi się opiekuje, najlepiej jakby był dyspozycyjny i potrafił świetnie planować swoje zadania w ciągu dnia.

30 marca pośrednicy mają swoje święto

Dzień Pośrednika został ustanowiony w Polsce w 2010 roku, a 30 marca nie jest datą wybraną przypadkowo. To dzień mocno związany z pośrednictwem w obrocie nieruchomościami, którego genezę stanowi wyjątkowa transakcja. 30 marca 1867 roku zawarto umowę kupna – sprzedaży gruntu o największej powierzchni w historii. Sprzedano wówczas Alaskę liczącą 1,6 mln km2 za kwotę ponad 7 milionów dolarów. Stronami transakcji były Stany Zjednoczone i Rosja, a jej negocjatorem… Polak – Włodzimierz Bonawentura Krzyżanowski, któremu to dziś można by było przypisać właśnie rolę pośrednika.

12916357_1086417501410903_4794542890440745509_o

Dzień Pośrednika w biurze Tyszkiewicz Nieruchomości uczciliśmy górą słodyczy 🙂

Dzień Pośrednika w Obrocie Nieruchomościami zainicjował wydawca serwisów nieruchomościowych – Melog.com, co zostało przyjęte w branży z dużym entuzjazmem. Mimo, że w naszym kraju pośrednictwo w obrocie nieruchomościami jest dość młodym zawodem, to wciąż nieustannie się rozwija i jest coraz bardziej doceniany. Nic nie wskazuje na to, by zaprzestano sprzedaży i kupna domów, mieszkań czy lokali, wręcz przeciwnie – z roku na rok rośnie liczba nowych inwestycji, co przyczynia się jednocześnie do poprawy koniunktury. Agent nieruchomości jest zawodem z przyszłością i potencjałem, który z biegiem czasu jeszcze bardziej będzie rósł w siłę. Myśląc o karierze pośrednika warto jednak pamiętać, że nie jest to łatwa praca, wymagająca dużego zaangażowania oraz wytrwałości i determinacji.

Z okazji Dnia Pośrednika, który mieliśmy okazję obchodzić w tym tygodniu, jeszcze raz składamy najlepsze życzenia wszystkim Pośrednikom biura Tyszkiewicz Nieruchomości, którzy każdego dnia z wielkim zaangażowaniem wykonują swoją pracę. Dobry Agent to dziś nieoceniona pomoc dla osób sprzedających lub kupujących oraz wynajmujących nieruchomość.
Postaw na profesjonalistów!
www.tyszkiewicz.pl